Prof.dr.hab.med. Zbigniew Religa.

Zbigniew Religa - światowej sławy polski kardiochirurg, pionier transplantacji serca w Polsce. Ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach. Absolwent AM w Warszawie -1963; dr n. med. -1973; dr hab. -1981; prof. -1997.W latach 70. i 80. odbywał staże naukowe w USA.

Ze Śląską Akademią Medyczną związany od 1984 r, w 1.1996-1999 jej rektor. Obecnie kierownik Kliniki Kardiochirurgu CSK MSWiA w Warszawie oraz Katedry i Zakładu Mechanicznego Wspomagania Krążenia SAM w Zabrzu, prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgu w Zabrzu.

Doktor honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Medycznej w Białymstoku, honorowy członek Akademii Nauk Medycznych w Gruzji, kawaler Orderu Uśmiechu i laureat 8 miejsca w plebiscycie "Najwybitniejsi Ślązacy i Zagłębiacy XX wieku".

Przypomnę pewne fakty :

Opracował własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. Rok 1984 - objęcie Katedry Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej, którą od podstaw zorganizował i prowadzi do chwili obecnej. Równocześnie objoł kierownictwo Oddziału Kardiochrurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Rozwija Pan twórczy program operacyjny. Składają się nań wykonane:

W 1985 pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację (przeszczepianie) serca.

W 1990 r. z okazji Pańskiej nominacji na stanowisko profesora, prasa zamieściła bilans pańskich osiągnięć. Wymienię tylko niektóre z tych dokonań.

Rok 1981 - ogłoszenie rozprawy habilitacyjnej, w której przedstawia pan własną metodę operacyjnego leczenia niewydolności lewokomorowej serca.

W 2001 roku przeprowadził nowatorski, pierwszy w Polsce zabieg wstrzyknięcia do serca preparatu powodującego powstawanie nowych naczyń krwionośnych;

- transplantacje serca - 127 zabiegów

- chirurgiczne leczenie świeżego zawału - 66 chorych

- pierwsze w kraju przeszczepu płuc i serca - 4 zabiegi

- pierwsze w kraju i Europie Wschodniej wszczepienie sztucznej komory serca -8 zabiegów; sztuczne serce - 7 przypadków.

Inicjatorem prac doświadczalnych nad polską sztuczną komorą i sztucznym sercem. O ile wiem, to prace te doprowadziły do możliwości użycia ich w leczeniu klinicznym.

Inna wprowadzona przez Profesora nowość to własna modyfikacja własnego wspomagania krążenia przy użyciu pompy rolkowej, a przede wszystkim stworzenia stworzenie prototypu polskiej zastawki biologicznej opatentowanej za granicą.

Na początku marca 1990 przeprowadził pierwszą w świecie operację wszczepienia człowiekowi serca świni (do tej pory, jeśli chodzi o ksenoprzeszczepy, dawcami były inne gatunki zwierząt).

Wykształcił duże grono kardiochirurgów, z których trzech prowadzi już samodzielnie kliniki: w Katowicach, Ochojcu i Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W uruchomienie tych ośrodków włożył Pan dużo swojego czasu i trudu. Jest jeszcze Wrocław, w którym szkolił lekarzy i pielęgniarki dla organizującego się Oddziału Kardiochrurgii Dziecięcej tamtejszego szpitala Wojewódzkiego.

Przeprowadziłem trzeci w świecie, a pierwszy w Polsce tzw. Zabieg operacyjnego leczenia przewlekłej zatorowości tętnicy płucnej. Jest to nieprawdopodobnie skomplikowana, piekielnie trudna operacja.

   Do Góry