Koncerty "Serce za serce"

"To co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu powstała z założeniem realizacji tego celu przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję że wysiłki w tym kierunku uznacie Państwo za celowe i godne wsparcia".

Misją Fundacji jest realizowana dzięki środkom pochodzącym z dotacji, subwencji, grantów naukowo-badawczych oraz darowizn od osób, firm i instytucji nieobojętnego serca, którym bliski jest rozwój polskiej kardiochirurgii. Dla uhonorowania najhojniejszych darczyńców, od 1992 r., w Domu Muzyki Tańca w Zabrzu, organizowane są koncerty "Serce za serce", w trakcie których najwięksi sprzymierzeńcy Fundacji otrzymują prestiżowe statuetki zaprojektowane przez znanego krakowskiego rzeźbiarza Bronisława Chromego. Ceremonia odbywa się w atrakcyjnej oprawie artystycznej, z udziałem gwiazd najwyższego formatu, takich jak:

* Plácido Domingo (1992),

* José Carreras i Montserrat Caballé (1993),

* June Anderson (1994),

* Michel Legrand (1995),

* Chris de Burgh (1996),

* Państwowy Teatr Opery i Baletu we Lwowie (1997),

* Oesterreichische Strauss Virtuosen w Wiedniu (1998),

* 100-osobowa Cygańska Orkiestra Symfoniczna z Budapesztu (1999),

* Eduardo Falú i Juan José Falú oraz zespół Tango Quattro z Argentyny (2000),

* Małgorzata Walewska, Gheorghe Zamfir, Wojciech Drabowicz, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Chór Filharmonii Śląskiej (2001 - koncert jubileuszowy),

* Marek Torzewski, Marek Tomaszewski i Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej (2002),

* The Ladies First Symphony Orchestra (2003),

* Siddharta, Orkiestra Symfoniczna Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. KWK "Staszic", Aleksandra Buczek i Rafał Siwek (2004),

* Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (2005),

* Carrantuhill oraz Reelandia (2006),

* Chutir oraz Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego "WITROHON" (2007),

* Opera Śląska (2008),

* Małgorzata Walewska, Agnieszka Bochenek - Osiecka, Adam Szerszeń, Cezary Biesiadecki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej (2009 - koncert dedykowany pamięci założyciela i patrona Fundacji).

W 2009 r. oprócz dotychczasowych statuetek "Serce za serce" (dawny "Oskar serca") wprowadzono również nowe kategorie nagród i wyróżnień: Medal im. Profesora Zbigniewa Religi dla uhonorowania instytucji najbardziej kojarzących się z osobą Profesora oraz statuetka "Przyjaciel Fundacji" w podziękowaniu dla tych, którzy jej wiernie pomagają.

* Aleksander Teliga (bas) - znakomity, wszechstronny śpiewak, absolwent Konserwatorium Wokalno-Aktorskiego we Lwowie.(2010)

XX Jubileuszowy koncert „Serce za serce”

* Koncert „Serce za serce” był wydarzeniem szczególnej wagi, zwieńczył bowiem cykl uroczystości jubileuszowych, organizowanych w 20. rocznicę działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Był wspaniałą okazją, by upamiętnić osobę założyciela, patrona Fundacji – prof. Zbigniewa Religę, podkreślić jej dorobek na rzecz nauki i medycyny polskiej, pochwalić się efektem prac związanych z pediatryczną protezą serca (zaprezentowana zostanie jej wersja kliniczna, gotowa do badań eksperymentalnych w roku 2012),uhonorować szczególnie zasłużonych pracowników Fundacji oraz te osoby, firmy i instytucje, które najhojniej wspierają postęp naszych prac naukowo–badawczych i w rozmaity sposób przyczyniają się do kontynuacji dzieła Profesora.

Dom Muzyki i Tańca zgromadził największych luminarzy nauki i medycyny, osobistości świata politycznego, środowisko samorządu i biznesu, dawnych i obecnych laureatów nagród Fundacji, jej byłych i obecnych pracowników, współpracowników, sponsorów, partnerów, sympatyków, przyjaciół i media. Ta znakomita publiczność była świadkiem niecodziennego wydarzenia artystycznego. Usłyszeliśmy znakomite głosy sceny operowej, solistów, których talent i renoma sięgają daleko poza granice naszego kraju: Małgorzatę Walewską (mezzosopran), Katarzynę Trylnik (sopran), Arnolda Rutkowskiego (tenor) oraz Artura Rucińskiego (baryton). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz Chór Resonans con tutti, kierowany przez Marię Kroczek i Waldemara Gałazkę. Gościnnie wystąpili również absolwenci Studia Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach. - 19 XI 2011

* XXI koncert „Serce za serce” , był muzycznym świętem, w którym śpiew, muzyka, taniec przeplatały się tworząc niezapomnianą, artystyczną mozaikę. Gospodarzem koncertu była grupa Carrantuohill , dla której rok 2012 to jubileusz 25. lecia pracy scenicznej , przepojonej muzyką irlandzką i celtycką, zyskującą coraz szersze grono słuchaczy. Tradycyjne dźwięki folkowe w wykonaniu Carrantuohill wzbogacone były o nowy wymiar aranżacyjny, melodyczny i instrumentalny, świetnie komponując się z repertuarem gwiazd koncertu „Serce za serce”. Znakomity Grzegorz Turnau, a u jego boku młody talent wokalny - Kasia Sobek, to była gwarancja muzycznej uczty, którą zgotowali nam ze znanych utworów i zupełnie nowych opracowań artystycznych, nawiązujących do zielonej muzyki wysp. Do tego wirtuozeria akordeonu w wykonaniu Marcina Wyrostka, świeżość i pasja młodego zespołu Orkiestry Symfonicznej Szkoły Szafranków w Rybniku i żywioł tancerzy Młodzieżowej Formacji Tanecznej Salake. Zatem energia, ruch, witalność bijące ze sceny – w takim rytmie biły w ten dzień nasze serca - 24 XI 2012 r.

* Gwiazdą XXII koncertu „Serce za serce” był zespół Golec UOrkiestra, ze swoją pełną energii, skoczną, melodyjną muzyką. Na koncert zespół przygotował specjalny zestaw repertuarowy, aby zadowolić zarówno swoich fanów, jak i tych którzy z folkowo – popową muzyką mają kontakt sporadyczny. Koncert dedykowany był dobroczyńcom Fundacji oraz tym wszystkim, którym bliska jest misja opracowywania i wdrażania do użytku klinicznego najnowszych metod ratowania życia, gdy zagrożone jest serce. Organizowany jest z intencją uhonorowania w szczególnej oprawie artystycznej najhojniejszych i najwierniejszych naszych sprzymierzeńców, aby podziękować wszystkim przyjaciołom i partnerom, którzy w rozmaity sposób przyczyniają się do kontynuacji dzieła założyciela i patrona Fundacji – prof. Z. Religi. - 2013-11-23 XXII


   Do Góry

Statuetki...




Niespełnione marzenie Profesora

stat4u